מה הוא מיקור חוץ (Outsourcing)

בשלושים השנים האחרונות ועם התפתחות רשת האינטרנט (מהפכת המידע) אנו עדים לתהליך של שימוש הולך וגובר בעולם העסקי בשיטת מיקור חוץ (Outsourcing). התקשורת בין עסקים מהירה ופשוטה ומאפשרת לחברות להשתמש במשאבי ידע ועבודה חיצוניים בנוסף למשאבים הפנימיים הקיימים בארגון. השימוש ההולך וגדל במיקור חוץ משפיע באופן מהותי על המבנה של החברות וכן על שיטות הניהול.
מיקור חוץ (Outsourcing) הוא שיטה שבו חברה מחליטה לבצע שימוש אסטרטגי במשאבים מקצועיים חיצוניים לביצוע עבודות או פעילויות מסוימות שאין להם מענה מסיבות שונות ידי עובדי הארגון ובמשאביו. ע"פ אסטרטגיה זו הארגון מתקשר חוזית עם גוף חיצוני בעל ידע וניסיון בתחום הנדרש לחברה וזה מבצע את העבודה/שרות ע"פ הדרישות וההגדרות של הארגון. מיקור חוץ הפך לשיטה מקובלת בתעשייה ולמעשה מאפשר לחברה לבצע פעילויות חשובות ע"י שימוש בידע ובניסיון הקיים בשוק ומאפשר חיסכון משמעותי בעלויות (מול אלטרנטיבה לבצע את הפעילות ע"י גיוס עובדים מומחים בתחום), תוך שמירה על רמת מקצועיות גבוהה ביותר וביצוע פעילויות בהתאם ללוחות זמנים בנקבעים ע"י החברה.
הרעיון העומד בבסיס מיקור חוץ הוא כי לחברה עסקית יש ליבה עסקית ושם התמחותה אך בכל פעילות עסקית קיימים נושאים חשובים רבים הדורשים משאבים והתייחסות על מנת לממש את מטרות החברה. בפני החברה עומדות שלוש ברירות:

בקרוב..........

בקרוב..........

Lorem ipsum dolor sit amet consectetuer non Aenean enim dui Nunc. Felis porttitor magna quis ut leo felis vitae sollicitudin Aenean ornare. Eu elit magnis Vivamus orci eros pretium risus Vivamus tellus lacus. Lorem dolor adipiscing sit eu tellus laoreet tellus congue metus condimentum. Quam nibh faucibus amet pretium condimentum Cras est ut eros ac. Scelerisque Nulla pellentesque.

תהליך פיתוח מוצר הינו תהליך מובנה ומורכב שמטרתו הסופית היא יצור מוצר ומכירתו ללקוחות.
כדי ליצר מוצר איכותי בדיוק כפי שתוכנן יש להמיר את המידע שנוצר בתהליך הפיתוח לתיק יצור הנדסי. תכנון והכנת תיק ייצור/תיק מוצר על כל מרכיביו הרבים הינו תהליך מורכב ומסובך ולמעשה תיק המוצר הוא השלב המסכם של כול תהליך פיתוח המוצר לרבות הסקת המסקנות מיצור הדגם הראשוני (Prototype) והעברה ליצור שוטף.  תיק היצור ההנדסי מרכז את כל המידע הטכני לרבות מסמכים, שרטוטים, קבצים, רשימות והסברים כדי שניתן יהיה ליצר בדיוק את אותו מוצר פעם אחר פעם באיכות הגבוהה ביותר בזמן הקצר ביותר ובעלות הנמוכה ביותר האפשרית.

תיק הייצור הינו אבן דרך בסיסית לכל מעגל אלקטרוני. התיק מכיל אינפורמציה רלוונטית ליצור ובדיקת המעגל והוא צריך להיות כתוב בצורה הנדסית מקצועית שתהיה מובנת ע"י קבלן המשנה ושתתאר את כל השלבים בתהליך היצור לרבות חומרי הגלם ואמצעי היצור הדרושים וכמובן את תהליכי הביקורת ואבטחת איכות. יתרה מכך התיק צריך להיות מפורט וברור כך שגם אם יוחלט להעביר את היצור לגורם אחר הוא ידע ליצר את המוצר באיכות הראויה וללא תקלות.       

בניית תיקי יצור/מוצר, הינם תהליכים על פי רוב מורכבים הכוללים הרבה מאוד פרטים, דורשים ידע רב ומומחיות בנושא הנדסה ותהליכי יצור. בניית תיקי היצור/מוצר ידועים  כזוללי זמן ועתירי משאבים עבור הארגון, ומסיטים את עובדיו ומנהליו מעיסוק בפעילויות הליבה המקצועיות. חשוב לזכור שתיק ייצור מסודר הינו תנאי הכרחי להצלחת בהרכבה והיצור (חד משמעית!)  ולמוצר איכותי שיסופק ללקוחות.