חברת אולסמי הנדסה פועלת בתחום ההיי-טק ונותנת שירותי הקמה ותמיכה בתשתיות תפעוליות והנדסיות, העברה מפיתוח לייצור, NPI, בקרת תצורה, הקמת עצי מוצר ובניית תיקי יצור, יצור דגמים, טכנולוגית ייצור, הנדסת ערך (הוזלת מוצרים) ועוד.

חברות ההיי-טק משקיעות מאמץ וכסף רב בתהליכי הפיתוח במיוחד בחברות ההזנק (Start-up). כבר בשלבי התכן הראשונים יש לנהל הנדסית את המפרטים, שרטוטים, חומרי הגלם, קובצי התוכנה ומרכיבי המוצר האחרים. בכול אחד משלבי הפיתוח וההנדסה של המוצר חלים שינויים רבים במרכיביו ובתצורתו, לכן דרושה בקרה שתבטיח שכל המחלקות הרלוונטיות בארגון ידעו בצורה סדירה איזה שינויים בוצעו במוצר ומה נמצא בתהליך.

 כבר בשלבים הראשונים חייבת הנהלת החברה שמחליטה להשקיע בפיתוח מוצרים לבנות וליישם במקביל תהליך מפורט חוצה ארגון של בקרת תצורה (Configuration Management) כדי למנוע מצב של אובדן שליטה על המידע ההנדסי שפותח בחברה.

בקרת התצורה היא המתודולוגיה ההנדסית באמצעותה ניתן לנהל ולבקר את כל השלבים אותם עובר המוצר מתחילת פיתוח התכן, התאמתו למפרטים והדרישות, יצור דגם והסקת מסקנות, יצור סידרתי (Mass Production) ועוד. למעשה לאורך כל חיי המוצר בהתאם לשלבים המאפיינים את חיי המוצר: פיתוח, העברה מפיתוח ליצור, החדרה לשוק, צמיחה, בגרות ודעיכה ועד לסיום (End Of Life) חייו.

צוות המומחים של חברת אולסמי, מורכב מאנשי מקצוע בעלי ניסיון רב בתעשיית ההיי-טק בישראל, בבניית מתודולוגיות הנדסיות יעילות, בקרת תצורה, כלים ושיטות עבודה בהתאמה מושלמת לצורכי הלקוחות.

להלן מקצת היתרונות והתועלות שבניהול בקרת תצורה (Configuration Management) ע"פ שיטת אולסמי:
1. סנכרון בין קבוצות הפיתוח, יצירת שקיפות במצב האמתי של הפרויקט – קיצור בזמן הפיתוח.
2. ניהול פיתוח מקבילי בין מפתחים וצוותים שונים, מתן מענה לצורכי פיתוח (לדוגמא יצור דגמים בתזמון מתאים).
3. התהליך מאפשר מעקב אחר המוצר ולהבטיח שיוצר בדיוק לפי הגדרתו ובהתאם למפרטים השיווקים וההנדסיים.
4. זיהוי חד ערכי של כל פריט במוצר, עצי המוצר והקשרים בינהם, בניית תיק יצור/מוצר, הוכחת תכן.
5. שליטה בכל השינויים שנעשו במוצר ותיעוד התקלות ופתרונן, ניתוח תקלות מהיר, מתן מענה לתקלות לקוח..
6. בנייה נכונה יותר של המוצר, הקטנת כמות הנושאים שנופלים "בין הכיסאות".
7. צמצום כמות התקלות המתגלות בגרסת המוצר המשוחררות ללקוח (יצור סידרתי).
8. ביצוע ניטור סטאטוס התוכנה (מערכתית, Embedded) במוצרים בכל רגע נתון.
9. תיעוד כל השינויים שבוצעו (סיבת השינוי והפתרון) וההיסטוריה של כל אחד מהשינויים. אפשרות לבחינה מחדש וביצוע רגרסיה בין גרסאות שונות.
10. שליטה ברורה ומוגדרת על סביבות העבודה השונות והמעבר ביניהן, דיווח (Report) והעברת מידע שוטף בין כל הגורמים הקשורים במערכת (שווק, הנהלת המוצר, פיתוח תוכנה, חומרה, יצור, קבלני משנה, שווק ומכירות, שרות).
11. התאמת גרסאות תוכנה לגרסאות חומרה, מעקב אחרי קשרים בין רכיבי התוכנה.
12. ריכוז כל המידע ההנדסי בתבניות נגישות שיאפשרו ניתוח לצרכים שונים (לדוגמא: ניתוחי עלות ורווח, בנית תוכנית יצור).
13. מאפשר מעקב אחר כל מוצר שסופק ללקוחות (ניהול גרסאות) בכל זמן, ומקטין את עליות השרות העתידיות.
       

 בקרת תצורה הוא תחום רחב ביותר ומכיל פרמטרים רבים (תקנים: CM, CMII, MIL-STD-483, MIL-STD-973). בתחולת בקרת התצורה קיימות 4 דרישות עיקריות:

 1. הגדרה וזיהוי של הפריטים (כל סוגי חומרי הגלם, תתי הרכבות, מכלולים ומוצרים, מסמכים ועוד) שהוגדרו ספציפית לצורך כל שהוא בחברה (Configuration Identification)- כבר מתחילת שלב הפיתוח יש לקטלג ולזהות את מפרטי המוצר (מסמכים), חומרי הגלם (לדוגמא: רכיבים אלק',מכאניקה, תוכנה ועוד), הרכבות, מכלולים מוצרים ועוד.
  כדי לבצע פעילות זו צוות המומחים של אולסמי יציעו ללקוח את שיטת הקיטלוג המתאימה ביותר לאופי החברה ומוצריה (שילווה בנוהל קיטלוג מפורט – חשוב ביותר).
  חברות אשר לא השקיעו (או זלזלו, ולא השקיעו חשיבה כוללת ופרטנית) ביישום שיטת קיטלוג מקצועית סבלו במשך השנים מבעיות קשות: טעויות פיתוח, קושי בניהול ותכנון חומרי גלם, רכש לקוי ובזבזני, טעויות בעצי מוצר, טעיות בקבלה וניפוק במחסנים, טעויות ביצור והספקה ללקוחות ועוד. הקשיים יגדלו מאוד כאשר החברה תתחיל להתפתח, לבצע שינויים במוצרים ולפתח ליין של מוצרים נוספים, או תנסה לנצל הזדמנויות בשוק ותציע מוצרים ייחודיים ללקוח ועוד.
 2. ניהול המידע ההנדסי וביצוע בקרה קפדנית על השינויים בפריטים, מסמכים ומוצרים (configuration control)  - ביצוע בקרה על המידע ההנדסי נעשה באמצעות יישום מודול Engineering Change Order חכם. צוות המומחים של אולסמי יציעו ללקוח את מודול ECO שיתאים לאופי החברה ומוצריה (שילווה בנוהל  Engineering Change Order מפורט כולל: הגדרות, תהליך והנחיות).
 3. בניית תהליך של שמירה וניהול רשומות הנדסיות  (configuration status accounting)-
  כדי שתהיה בקרה על המידע ההנדסי וכל השלבים שעבר המוצר במהלך חייו (ויש הרבה כאלה) יש לבצע תהליך של שמירה וניהול רשומות הנדסיות ע"י מקור שהוסמך ע"י החברה במחלקת הנדסה. כל המידע: עצי המוצר, מסמכי הפיתוח, מסמכי הוכחת תכן (Validation and Verification), ניסויים ואנליזות, Qualification Test Report, בדיקות תקינה בינלאומית ואישורים, קבצי עריכת מעגלים מודפסים (PCB), הוראות בדיקה לאחר יצור (Acceptance Test Report , Acceptance Test Procedure) מסמכי אבטחת איכות, כל המידע הקשור לפעילויות הקשורות לביצוע הוראות שינוי (Engineering Change Order) שבוצעו, מאגר המידע לגבי רכיבים וחומרי גלם שאושרו ע"י החברה עבור המוצרים ועוד. כל רשומות המידע אמור להישמר בצורה מסודרת וברורה כולל את כל הגרסאות של המידע שהשתנו על ציר הזמן. המידע צריך להיות נגיש לעובדים ולמחלקות הרלוונטיות, המידע אמור להיות שמור ברמה של "קריאה בלבד" וכל שינוי אמור להיות מבוקר תצורה.
 4. בקרת תאימות המוצר לאחר ביצוע שינויים במהלך חייו למפרטים המעודכנים שמגדירים: את מבנה המוצר, תכונותיו ולדרישות השיווקיות (configuration authentication) -
  המוצר בכול שלב בחייו אמור להיות תואם לדרישות השיווקיות (שמפורטים במסמך MRD) ולמפרטי הפיתוח המעודכנים ביותר. לכן בכל שלב בו מבוצע במוצר שינויי יש לבצע פעילות  בדיקה האם המוצר עומד בדרישות ובמפרטים. ביצוע בקרת תצורה מקצועית חייבת להקפיד שבכול ישום של שינוי המוצר תמיד עומד בדרישות. בתהליך זה יש לבדוק את גרסת העץ מוצר העדכנית, מסמכים ותהליך בדיקות המוצר לאחר היצור והתאמתם למפרטים והדרישות.

 

לסיכום:
בקרת תצורה היא שיטה ודרך לנהל את המידע ההנדסי של החברה. יש גורמים שמייחסים לבקרת התצורה "עבודת ניירת", בירוקרטיה וכדומה וזה כמובן טעות גדולה. ניסיון להתעלם מיישום תהליך זה כך שיותאם לארגון ומוצריו יגרור תקלות רבות, בזבוזי זמן והרבה כסף. בקרת התצורה היא שיטה לניהול הנדסי משלבי הפיתוח הראשוניים, מאפשרת את ההתנהלות היום יומית של התהליכים הנדסיים מרכזיים בארגון  בצורה מקצועית, שיטתית, מסודרת ומנוהלת, כשכול הפעילות מתוכננת ומבוקרת בארגון.
תהליך בקרת התצורה מגדיר ומטפל בהרבה תחומים חשובים מתחילת תהליך פיתוח ולאורך כל חיי המוצר עד לסיום חייו.
צוות המומחים של חברת אולסמי, מורכב מאנשי מקצוע בעלי ניסיון רב בתעשיית ההיי-טק בישראל, בבניית מתודולוגיות הנדסיות יעילות, בקרת תצורה, כלים ושיטות עבודה בהתאמה מושלמת לצורכי הלקוחות.

                                                                                                   
          
                                                                                         לקבלת פרטים נוספים צור קשר

  

  חברת Allsemi  מסייעת למערך הפיתוח והתפעול של לקוחותיה משלב הגדרת המוצר עד לסוף חייו.